LIETUVOS GYVENTOJŲ TREMTYS IR KALINIMAS
SOVIETŲ SĄJUNGOJE

Zapadnas

Rajonas: Troickojės

Kraštas/respublika: Altajaus kr.

Valstybė: RSFSR

 Zapadnas (rus. Западный) – išnykusi miško darbininkų gyvenvietė Troickojės rajone, apie 30 km į vakarus nuo rajono centro.

1941 m. rudens viduryje iš Barnaulo į Zapadną atvežta apie 60 tremtinių. Dauguma jų 1941 m. birželį ištremti iš Panevėžio miesto, kelios šeimos – iš kaimų Molėtų ir Pakruojo rajonuose. Kiek anksčiau į Zapadną buvo atvežta lenkų, ištremtų iš 1939 m. sovietų okupuotų rytinių tarpukario Lenkijos Respublikos teritorijų. Atvežus lietuvius, dauguma lenkų jau buvo išlaisvinti ir pamažu evakuojami iš Sibiro. 1941 m. rudenį Zapadne buvo likusios tik kelios lenkų šeimos. 1942–1944 m. į Zapadną atvežtos 2-3 šeimos Pavolgio vokiečių, kelios dešimtys kalmukų tremtinių. Zapadno gyventojai ir tremtiniai kirto miškus, gabeno medieną prie geležinkelio, krovė į vagonus, moterys gamino medines kaladėles – kurą traktorių dujų generatoriams.

1942 m. vasarą apie 30 lietuvių iš Zapadno buvo išvežti į Jakutijos šiaurę. Dauguma atsidūrė Trofimovsko gyvenvietėje, Buluno rajone.

1946 m. daugelį tremtinių iš Zapadno perkėlė į Proletarijaus tarybinį ūkį prie Gordejevskio kaimo, tame pačiame Troickojės rajone. Zapadno gyvenvietė dar buvo pažymėta 1984 m. Sovietų Sąjungos topografiniuose žemėlapiuose. Šiuo metu vietovė negyvenama.

Kapinės.Tremtiniai buvo laidojami šalia gyvenvietės ant kalno buvusiose kapinaitėse. 1941–1946 m. čia galėjo būti palaidoti 8 lietuviai (iš jų 6 vaikai, jaunesni nei 5 metų amžiaus). XX a. pabaigoje kapinės išnyko kartu su Zapadno gyvenviete.