LIETUVOS GYVENTOJŲ TREMTYS IR KALINIMAS
SOVIETŲ SĄJUNGOJE

Žemutinė Petrovka

Rajonas: Kalmankos

Kraštas/respublika: Altajaus kr.

Valstybė: RSFSR

 Žemutinė Petrovka (rus. Нижняя Петровка) – apie 1920 m. įkurtas kaimelis Kalmankos (nuo 1955 m. Pervomaiskojės) rajone, apie 40 km į pietus nuo Barnaulo.

            1941 m. liepos viduryje iš Raskazichos prieplaukos į Žemutinę Petrovką atvežta apie 60 tremtinių, daugiausia iš Rokiškio, tai pat Anykščių, Šiaulių rajonų, Vilniaus ir Kauno miestų. Tuo metu dar 120 tremtinių buvo apgyvendinti už 7 km nuo kaimo buvusioje 91-ojo kvartalo gyvenvietėje.

1941 m. vasarą ir rudenį visi tremtiniai Žemutinėje Petrovkoje gyveno dideliame bendrame barake, kaimo pakraštyje. 1941 m. žiemą dauguma jų buvo išskirstyti į niekeno negyventus namelius arba įkurdinti kartu su vietinių rusų šeimomis. Į ištuštėjusį baraką perkelta dalis tremtinių šeimų iš 91-ą kvartalo. Po metų beveik visi jie vėl buvo sugrąžinti į 91-ąjį kvartalą, o vietoje jų apgyvendinti darbininkai iš aplinkinių kaimų ar iš Leningrado (dabar – Sankt Peterburgo) evakuoti žmonės.

Žemutinėje Petrovkoje  nuolat trūko maisto. 1943 m. viduryje beveik visos tremtinių šeimos buvo į maistą iškeitusios paskutinius iš Lietuvos atsivežtus daiktus ir gyveno tik iš dienos duonos normos ir atsitiktinai gautų produktų. Kai kurie tremtiniai čia net nepajėgė dirbti, nes nebeturėjo darbui miškuose rudenį ir žiemą tinkamos aprangos.

            1942 m. vasarą apie 40 tremtinių iš Žemutinės Petrovkos išvežta į Jakutijos šiaurę – Ust Janos rajoną. 1943–1944 m. dauguma tremtinių šeimų iš Žemutinės Petrovkos ir 91-o kvartalo išvežtos į įvarias kitas tremties vietas: Pavlovsko rajono NKVD pagalbinį ūkį, Barnaulo priemiesčius ar šiuo metu išnykysį Čirikių kaimą tame pačiame Kalmankos rajone. Apie Žemutinėje Petrovkoje po 1944 m. likusius gyventi lietuvius nėra išlikę liudijimų.

Kapinės. Bendrose kaimo kapinėse liko palaidoti 11 lietuvių, 1941–1943 m. mirusių 91-o kvartalo gyvenvietėje.