LIETUVOS GYVENTOJŲ TREMTYS IR KALINIMAS
SOVIETŲ SĄJUNGOJE

Čegonas

Rajonas: Solonešnojės

Kraštas/respublika: Altajaus kr.

Valstybė: RSFSR

 Čegonas (rus. Чегон) – Solonešnojės rajone, prie Čegono upės XIX a. pabaigoje įkurtas nedidelis kaimas, apie 30 km į pietryčius nuo rajono centro. Čegone veikė veina iš Gorno Altaisko (Kalnų Altajaus) tarybinio ūkio fermų.

1941 m. liepą į Čegono kaimą iš Bijsko geležinkelio stoties atvežta keletas tremtinių šeimų (apie 10 žmonių) iš Šakių ir Vilkaviškio rajonų. Tremtiniai dalį kelio į Čegoną buvo gabenami sunkvežimiai, dalį  turėjo įveikti pėsčiomis, kadangi apylinkėse beveik nebuvo pravažiuojamų kelių. Tuo pat metu kiek daugiau žmonių buvo atvežta į netoli Čegono kaimo buvusius fermos padalinius Žemutinį Čegoną ir Aukštutinį Čegoną. Visos gyvenvietės išsidėsčiusios kalnų tarpeklyje palei tokio pat pavadinimo upę. Pokario metais į Čegoną perkelta dar  keletas tremtinių iš smulkesnių aplinkinių gyvenviečių. Iš viso tremtyje Čegone 1941–1958 m. gyveno apie 20 tremtinių iš Lietuvos: daugiausia lietuvių ir keletas žydų šeimų. 1949 m. į gyvenvietę atvežta  tremtinių moldavų. Tremtiniai čia dirbo įvarius žemės ūkio darbus: prižiūrėjo ir ganė karves, šienavo, ruošė silosą.

1957–1958 m. daugumai Čegone gyvenusių tremtinių leista sugrįžti į Lietuvą. XX a. pabaigoje kaimas sunyko.  Šiuo metu pastoviai negyvenamas.